Biuro rachunkowe online

Czy rolnik VAT-owiec musi mieć konto firmowe?

Rolnik, który staje się czynnym podatnikiem VAT, przeważnie zakłada konto firmowe lub specjalny rachunek Agro, aby móc wygodnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Choć takie rozwiązanie wydaje się korzystne, okazuje się, że tego typu rachunki nie tylko są droższe od tych standardowych, ale wcale nie są obowiązkowe.

Mimo, że można odnieść mylne wrażenie, tak naprawdę żadne prawo nie reguluje tego, jaki rachunek bankowy należy założyć do rozliczeń z fiskusem. Dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia czy płatności związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej dokonamy ze swojego osobistego rachunku czy z konta firmowego, ważne jest to, abyśmy zapłacili w terminie. Nie mniej jednak, niektóre banki posiadają w regulaminach zapis o tym, że konto prywatne nie może być używane do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy rolniczą. Oczywiście są to zasady wewnętrzne i instytucje bankowe bardzo rzadko wyciągają konsekwencje względem mikoroprzedsiębiorców (sprawdź biuro nieruchomości online Tax Care).

Różnice pomiędzy kontem bankowym prywatnym, a kontem firmowym są niewielkie. Oba rachunki dają dostęp do tych samych funkcjonalności, choć niektóre banki oferują dodatkowe usługi wyłącznie dla jednych lub drugich. Na przykład klienci firmowi mogą otrzymać dostęp do przelewów natychmiastowych czy planerów finansowych, a zwykli użytkownicy nie będą mogli skorzystać z takiej opcji i odwrotnie.

Jeżeli chodzi o koszty prowadzenia rachunków bankowych, konta firmowe niestety są dużo droższe od rachunków osobistych. Zakładając konto firmowe, trzeba liczyć się z opłatami za przelewy, prowadzenie konta, kartę, takich kosztów nie da się uniknąć. Oprócz tego banki mają w zwyczaju podwyższać minimalną kwotę wpływów pieniężnych na konto, które są warunkiem zniesienia opłat za jego prowadzenie. Korzystając z konta bankowego prywatnego będziemy zwolnieni z opłaty za wpływy rzędu 1000-2000 złotych miesięcznie, natomiast w przypadku konta firmowego możemy liczyć na bezpłatne korzystanie z rachunku dopiero w momencie wpływów powyżej 6000 złotych.

Obecnie na rynku finansowym pojawia się wiele ofert dedykowanych rolnikom; banki reklamują swoje produkty finansowe określane mianem kont dla rolników, które powinny być korzystniejsze, niż rachunki firmowe dla innych przedsiębiorców. Nie zawsze tak jest, dlatego przed podjęciem decyzji warto dobrze przeanalizować umowę oraz warunki danego konta. Pamiętajmy, że banki bardzo często premiują stałych klientów, oferując im kredyt na lepszych warunkach, czy kartę kredytową itp. Wcale nie trzeba zakładać konta przeznaczonego dla rolnika, aby móc uzyskać dodatkowe korzyści, wystarczy współpracować z bankiem od dłuższego czasu, aby móc ubiegać się o specjalne traktowanie. Kolejna ważna rzecz – pamiętajmy, że warunki kredytu możemy z bankiem negocjować, oferta wyjściowa nie jest jedynym rozwiązaniem.