Czym jest BLIK? Dowiedz się wszystkiego o płaceniu kodem

Czym jest BLIK? Dowiedz się wszystkiego o płaceniu kodem

BLIK to z pewnością jeden z najpopularniejszych sposobów płatności. Od kilku lat zyskiwał regularnie popularność i zaufanie milionów osób, a dzisiaj możemy płacić nim tak samo prosto jak kartami płatniczymi w sklepach, w internecie czy wypłacać gotówkę z bankomatu przy jego pomocy. Choć jest on już szeroko dostępny i korzystać możemy z niego swobodnie w dalszym ciągu spora liczba osób, nie wie do końca, czym jest blik, na jakiej zasadzie działa i ma wiele obaw co do tego, czy jest to bezpieczny sposób płacenia. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o bliku jako trzecim najpopularniejszym sobie płacenia obecnie.

Czym tak właściwie jest ten blik?

Blik to trzeci najpopularniejszy sposób płatności bezgotówkowych w Polsce. Jest on również trzecim sposobem tuż po przelewach bankowych i kartach kredytowych sposobem dokonywania transakcji. Obecnie korzystają z niego miliony polaków. Ogólnie system BLIK jest polskim systemem i nie możemy skorzystać z niego za granicą. Jest on umieszczany w aplikacjach bankowych większości największych marek na rynku. Jego działanie polega na tym, iż w aplikacji generujemy sześciocyfrowy kod, dzięki któremu możemy zapłacić, dokonać trakcji lub wypłacić pieniądze z bankomatu. Wygenerowany kod daje nam dostęp do naszych pieniędzy na koncie bankowym tak jak karta płatnicza, ale nie ma on fizycznej formy. Oznacza to, że z blika korzystać możemy, jeśli mamy przy sobie tylko telefon z dostępem do internetu.

Jak używać się blika?

Używanie blika jest bardzo prostym i przyjaznym procesem. Aby móc z niego skorzystać w pierwszej kolejności należy go zainstalować/aktywność. Znajduje się on w aplikacji mobilnej banku. Czy jest on możliwy do używania w naszej bankowości mobilnej, sprawdzić możemy np. w internecie. Jeśli nasza aplikacja mobilna posiada blika, po wejściu do aplikacji należy przejść do odpowiedniej zakładki oraz uruchomić go. Czynność tę wykonuje się jednym kliknięciem. Gdy mamy już aktywnego blika możemy rozpocząć korzystanie z niego.

W tym celu należy przejść do aplikacji mobilnej banku oraz wybrać zakładkę blika. W niej powinniśmy w głównym miejscu mieć dostępną opcję “wygeneruj kod”. To właśnie przy jego pomocy będziemy płacili za wszystkie rachunki czy wypłacali pieniądze z bankomatu. Kliknięcie w opcję wygenerowania kodu sprawi, że na ekranie pojawi się sześciocyfrowy kod. Będzie on ważny 120 sekund i w trakcie dwóch minut musimy dokonać trakcję. Jest to czas wystarczający, aby komfortowo dokonać płatności. Każdą transakcję musimy potwierdzić kodem pin w aplikacji. Cała transakcja zajmuje przeważnie ok. 30 sekund. Gdy dokonujemy takiej płatności, pieniądze z naszego konta są pobierane i przekazywane akceptantowi — tak jak przy płatności kartą płatniczą. Jeśli na koncie znajduje się nieodpowiednia ilość gotówki, transakcja nie zostanie zrealizowana.

Z blika korzystać możemy na kilka sposobów. Tym podstawowym jest wypłacanie gotówki z bankomatu. Obecnie prawie wszystkie bankomaty w kraju posiadają opcje BLIK. Jeśli chcemy z niej skorzystać na ekranie bankomatu, powinniśmy wybrać właśnie takie logo. Następnie będziemy poproszeni o wpisanie sześciocyfrowego kodu blik. Następnie po wpisaniu blika będziemy musieli wybrać jedynie daną kwotę oraz zatwierdzić transakcję kodem pin w aplikacji mobilnej. Drugim typem transakcji, jakie możemy dokonywać przy pomocy blika, są transakcje internetowe. Po zrobieniu zakupów w dziale płatności, również możemy y wybrać ikonę BLIK zamiast np. karty kredytowej. Na ekranie będziemy musieli zatem wygenerować go w aplikacji mobilnej i przepisać kod blik— tak samo, jak w przypadku wypłaty z bankomatu. Trzecim rodzajem transakcji, którą możemy wykonywać przy pomocy blika jest płacenie za rachunki w tradycyjnych sklepach. Niektóre nowoczesne terminale posiadają możliwość wprowadzenia kodu blik — tak jak pinu i zapłacenie kodem za rachunki. Czwartą i najmniej popularną opcją blika jest wystawianie czeków elektronicznych. Jest to ciekawa opcja, która działa na podobnej zasadzie co czeki tradycyjne. W aplikacji możemy wygenerować czek, który będzie ważny np. kilkadziesiąt godzin. Ma on 9 cyfrową formę i przekazywany jest innej osobie wraz z kodem-hasłem. Czek ustalany jest na konkretny czas oraz kwotę, która jest blokowana na naszym koncie. Osoba, która otrzyma czek, może go wykorzystać np. w bankomacie, wypłacając gotówkę w całej wysokości lub części do wysokości czeku.

Korzyści i zalety, które daje blik

BLIK i jego używanie daje bardzo wiele różnych korzyści. Pierwszą z nich jest szybkie i wygodne wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Bardzo często mamy przy sobie jedynie telefon. Dzięki temu możemy w prosty sposób wygenerować kod i wypłacić pieniądze z bankomatu. Oprócz tego, iż nie musimy pamiętać o portfelu możemy również uniknąć kolejek w oddziałach i wygodnie płacić w inny sposób BLIKiem. Dużym plusem tego systemu płatności jest również bezpieczeństwo. Kodu BLIK nie da się podrobić czy ukraść. Jest on dobrze zabezpieczony w aplikacji bankowej. O ile nie przekażemy go samodzielnie np. podczas wyłudzenia, stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa, używanie kodu blik jest dużo bardziej bezpieczne niż np. karty kredytowej, która może zostać skradziona, zeskanowana, podejrzana itp. System blik jest już obecny w większości bankomatów, w internecie i w wielu sklepach stacjonarnych. Przy jego pomocy możemy w czasie rzeczywistym regulować rachunki czy dokonywać płatności nie czekając na wysłanie tradycyjnego przelewu z konta.

Czy warto?

Jeśli wiemy już jak działa blik, możemy odpowiedzieć również na pytanie, czy warto z niego korzystać. Z pewnością ma on wiele plusów i jest niezwykle korzystny. Będzie on przydatny w wielu sytuacjach i będzie ciekawą alternatywą płatności kartą płatniczą. Z racji tego, że jest on darmowy i niczym nie ryzykujemy, możemy wypróbować go bez ryzyka i samodzielnie przetestować. Jeśli nigdy nie korzystaliśmy z niego, warto zainstalować blik w swojej aplikacji mobilnej i dowiedzieć się, czy będzie dla nas komfortowy. Korzystanie z blika będzie szczególnie komfortowe dla osób, które nie posiadają karty płatniczej, a chcą w szybki — natychmiastowy sposób dokonywać płatności. Dzięki temu nie będziemy musieli zabierać ze sobą karty płatniczej, a będziemy mogli wydawać pieniądze wprost z konta bezgotówkowo.