Kredyt konsolidacyjny online

Czym jest kredyt konsolidacyjny, który umożliwia połączenie wielu zobowiązań w jedno z mniejszą ratą!

Kredyt konsolidacyjny jest jednym z najbardziej niedocenianych kredytów bankowych na rynku i ma wiele różnego rodzaju plusów. Dzięki temu możemy połączyć kilka zobowiązań w jedno oraz wspomóc się nim w różnych sytuacjach. Wiele osób w dalszym ciągu nie do końca wie, czym tak właściwie jest konsolidacja, na czym polega kredyt konsolidacyjny oraz jakie korzyści daje. W tym tekście przedstawimy wszystkie odpowiedzi na te pytania oraz pomagamy podjąć decyzję czy warto brać taki kredyt. Wszystkie szczegóły, informacje i porady poniżej.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany przez banki. Jego celem jest połączenie kilku zobowiązań w jeden nowy kredyt. Nowy kredyt ma jedną mniejszą ratę niż wiele poprzednich zobowiązań, ale jest spłacany dłużej. Środki z kredytu konsolidacyjnego są przeznaczane na spłatę poprzednich pożyczek czy kredytów i jest to główna różnica między kredytami bankowymi innego typu. Obecnie na rynku wiele banków oferuje kredyty konsolidacyjne. Aby je otrzymać, również należy posiadać zdolność kredytową oraz złożyć wniosek kredytowy w banku i przejść procedurę przydzielania kredytu. Proces też możemy odbyć w bankowości mobilnej, jak i osobiście w placówce banku. Celem konsolidacji jest zmniejszenie miesięcznego obciążenia finansowego danej osoby i zapobieganie wpadnięciu w zadłużenie.

Kredyt konsolidacyjny dostępny jest głównie w dwóch wersjach — podstawowej oraz z dodatkową gotówką wydawaną do ręki. Druga opcja polega na tym, iż wraz z kredytem konsolidacyjny otrzymujemy dodatkową gotówkę “do ręki”. Jest ona doliczana do głównego kredytu oraz spłacana w głównym zadłużeniu. Kredyty konsolidacyjne mogą być udzielane na różne sumy oraz na różne długości np. kilka lat. Działają one na podstawie prawa bankowego jak inne kredyty i dają takie same prawa kredytobiorcom jak np. kredyt samochodowy czy gotówkowy.

Jaka działa kredyt konsolidacyjny w praktyce i jak przebiega jego branie?

Branie kredytu konsolidacyjnego przebiega w praktyce podobnie jak innych typów kredytów. Z pewnością musimy złożyć wniosek kredytowy, w którym podajemy swoje wszystkie zobowiązania, które chcemy skonsolidować, informacje o nas, dane o sytuacji finansowej, zatrudnienie, zarobki itp. Wniosek możemy złożyć elektronicznie lub osobiście. W ciągu kilku godzin po złożeniu wniosku otrzymujemy odpowiedź od banku. Analitycy podejmują ją na podstawie wszystkich informacji oraz poprzez sprawdzanie nas w bazach takich ją BIK. Jeśli decyzja banku jest pozytywna i analitycy stwierdzą, iż mamy wystarczającą zdolność kredytową do spłaty nowego zobowiązania, środki z kredytu pokrywają stare zobowiązania, a my otrzymujemy do spłaty jednej nowy kredyt z dłuższym harmonogramem.

Korzyści kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to bardzo wiele różnego rodzaju korzyści. Z pewnością pierwszą z nich jest możliwość bezpiecznego obniżenia naszych miesięcznych zobowiązań. Jeśli zbyt duże miesięczne raty stają się dla nas problemem, dzięki konsolidacji możemy prosto wybrnąć z takich kłopotów. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu unikniemy zatem utraty płynności finansowej, windykacji, dodatkowych odsetek czy egzekucji komorniczej i kosztów sądowych w najgorszym przypadku. Współpracując z bankiem mamy pewność, co do uczciwości marki oraz transparentność przepisów. Chroni nas również prawo bankowe, które w ścisły sposób reguluje wszystkie kwestie związane z kredytami.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnym możemy również utrzymać poziom życia na aktualnym poziomie — bez jego obniżania. Rozwiązanie takie jest idealnym sposobem na uregulowanie wszystkich swoich kwestii finansowych w zamian za wydłużenie czasu spłaty kredytu. Kredyt konsolidacyjny — o czym nie wie wiele osób, pomaga również podnośić naszą zdolność kredytową i nie służy on tylko podczas ratowania się z problemów finansowych. Jeśli w przyszłości planujemy wziąć duży kredyt np. samochodowy czy mieszkaniowy, łącząc ze sobą wszystkie zobowiązania, możemy znacznie obniżyć łączną sumę naszych miesięcznych rat. Może być to obniżka nawet o 50%, dzięki czemu składając wniosek o nowy kredyt, będziemy bardziej wiarygodni dla banku oraz będziemy prezentowali mniejsze zobowiązania miesięczne. Samo branie kredytu konsolidacyjnego nie jest trudne czy skomplikowane. Przez cały proces przeprowadzą nas doradcy bankowi, a wszystkie formalności przypominają branie zwykłego kredytu gotówkowego czy wyrobienie karty kredytowej.

Minusy konsolidacji bankowej

Kredyt konsolidacyjny posiada oprócz wielu plusów też pewne minusy. Z pewnością jest to podwójne oprocentowanie, jakie będziemy musieli zapłacić, korzystając z tego rozwiązania. Pierwsze oprocentowanie zapłacimy przy braniu poszczególnych kredytów i pożyczek. Następnie drugie oprocentowanie zapłacimy, gdy będziemy konsolidowali zobowiązania i do ich sumy zostaną doliczone nowe odsetki. Ogólnie jest to niekorzystne finansowo rozwiązanie, choć w wielu sytuacjach może być korzystniejsze niż np. utrata płynności finansowej, bankructwo itp. Drugim minusem kredytu konsolidacyjnego jest konieczność posiadania zdolności kredytowej, jeśli chcemy go otrzymać. Jest to dla wielu osób dość niekomfortowa sytuacja, gdyż tracąc płynność finansową, przeważnie nie mamy zbyt dużej zdolności kredytowej. Rozwiązaniem jest odpowiednio szybkie reagowanie na problemy finansowe — jeśli mamy jeszcze zdolność kredytową i wybieranie banków, które są znane z niskich wymogów odnośnie kredytobiorców.

Czy warto go brać?

Zdecydowanie tak. Kredyt konsolidacyjny jest bezpiecznym narzędziem do poprawy swojej sytuacji finansowej. Działa on na przejrzystych zasadach i posiada wiele plusów. Przed jego wzięciem należy jednak przekalkulować czy zapłacenie podwójnego oprocentowania rzeczywiście jest dla nas korzystne. Powinniśmy też zastanowić się, czy ogólnie branie nowego kredytu przyniesie nam korzyści. Jeśli zdecydujemy się na ten ruch, warto sprawdzić np. w porównywarkach finansowych oferty kredytów konsolidacyjnych i wybrać najkorzystniejsze np. w promocji. Decyzja o wzięciu tego kredytu powinna również zapaść po przeliczeniach i zastanowieniu się np. w domu nie pod wpływem chwili czy namowy doradców bankowych.