Doradztwo finansowe dla osób prywatnych

Doradztwo finansowe dla osób prywatnych

Doradztwo finansowe dla osób prywatnych przeważnie to nadal mało popularna usługa. Jeśli myślimy o doradztwie finansowym, najczęściej mamy przed oczyma duże firmy, marki i wielkie transakcje. W kwestiach finansowych możemy jednak poradzić się profesjonalnych doradców również jako osoby prywatne, a porada taka nie różni się wiele od porad np. lekarskich czy prawnych. W tym tekście przybliżamy tematykę prywatnego doradztwa finansowego, podpowiadamy, na czym ono polega, jakie ma plusy i jak możemy z niego skorzystać.

Czym jest usługa prywatnego doradztwa finansowego?

Usługa doradztwa finansowego to usługa skierowana dla osób prawnych. W jej trakcie specjalista, który zna się na finansach, udzielać będzie porady osobie prywatne i podpowiadać jej, jak ma zarządzać własnymi pieniędzmi. Na rynku działa wiele firm doradczych, które oferują usługi doradztwa osobom prywatnym (o nich poniżej). Mogą dotyczyć one różnych kwestii finansowych oraz różnych zagadnień związanych z finansami. Porady takie są płatne i przeważnie przebiegają podobnie co te np. prawnicze. Zakres porady finansowej również może różnić się w zależności od tego, do jakiego specjalisty się zgłosimy. Może on jedynie przedstawiać nam pewne rozwiązania lub wręcz przeciwnie, pomóc nam dokonać wyboru i zrealizować cały plan. Doradztwo finansowe w Polsce dla osób prywatnych nie jest szeroko popularne i przeważnie używane jedynie w sytuacjach gdzie w grę wchodzą duże sumy pieniędzy np. przy spadkach czy wygranych. Z takiej usługi skorzystać jednak może każda osoba, która ma wątpliwości np. odnośnie prowadzenia standardowego budżetu domowego czy swojej małej firmy. Doradcy to osoby z dużym doświadczeniem i wiedzą. Niektórzy z nich specjalizują się w danych dziedzinach, a niektórzy udzielają porad ogólnie.

Firmy doradcze, prywatni radcy i doradcy bankowi

Jeśli zdecydujemy się już skorzystać z porady finansowej, kolejnym wyborem jest to czy skorzystać ze specjalisty indywidualnego, banku czy firmy doradczej. Każde z tych rozwiązań ma pewne plusy i minusy. Doradcy bankowi — obecni w bankach są pracownikami danej marki. Mogą oni doradzać na temat naszego budżetu domowego czy pomagać wybierać rozwiązania w obrębie danego banku. Ich zadaniem jest też pomoc w przygotowaniu dokumentacji czy przejściu procesu związanego np. z kredytem. Wybór taki będzie korzystny, jeśli korzystamy z usług danego banku, gdyż doradcy tacy doskonale znają jego specyfikę i działanie. Nie możemy mieć jednak pewności, że są niezależni i nie będą polecali głównie swojego banku.

Drugą opcją, którą warto wybierać, jeśli zależy nam na neutralnej poradzie finansowej, są prywatni doradcy. Są to pracownicy banków, maklerzy czy osoby związane z finansami, ale występujące w roli niezależnych doradców i są zatrudniani przez nas, gdyż to my im płacimy za poradę. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na niezależną pomoc. Doradcy tacy również pomagają nam w wielu przypadkach oraz mogą przygotować zestawienie różnych wariantów finansowych w wielu bankach. Pomagają też tworzyć dokumentacje czy pilotować wszystkie kwestie finansowe.

Ostatnim trzecim typem doradztwa finansowego jest skorzystanie z dużych firm doradczych. Marki takie najczęściej na rynku działają jako niezależnie firmy finansowe oferujące m.in. doradztwo, inwestycje, zarządzanie kapitałem czy doradztwo emerytalne. Marki te zatrudniają też osoby znające się na finansach indywidualnych i coraz częściej oferują takie usługi. Radzenie się w takich firmach jest korzystne, jeśli dysponujemy dużym budżetem lub sprawa jest niezwykle skomplikowana. Duża marka doradcza z pewnością może zaoferować więcej niż prywatni doradcy np. pomoc innych działów czy możliwość zatrudniania specjalistów z pokrewnych dziedzin od ręki.

Dla kogo kierowane jest prywatne doradztwo finansowe?

Doradztwo finansowe dla osób prywatnych kierowane jest dla wszystkich osób, które mają jakieś wątpliwości związane z finansami. Osoby te mogą mieć najróżniejsze rozterki- zarówno te małe, jak i duże. Mogą być one spowodowane zadłużeniami, zarządzaniem kapitałem, zarządzaniem budżetem domowym czy innymi kwestiami szeroko powiązanymi z finansami. Nie musimy znać się na finansach, aby skorzystać z takiej porady finansowej — o co obawia się wiele osób. Same porady nie są też sporym wydatkiem, a ich cena kształtuje się na podobnym pułapie do tych lekarskich czy prawniczych.

Jakie ma korzyści?

Doradztwo tego typu ma wiele różnych korzyści. Pierwszą taką korzyścią jest możliwość łatwego poradzenia się w sprawach finansowych specjalistów. Wbrew pozorom, skorzystanie z takiej usługi jest proste, a w większych miastach panuje spory wybór specjalistów i firm doradczych. Dzięki poradom finansowym możemy uniknąć zastanawiania się, czy niekorzystnego rozporządzania własnymi pieniędzmi. Możemy również dzięki poradzie uzyskać wiele korzyści finansowych, odpowiednio lokując czy dysponując pieniędzmi. Doradztwo finansowe to też większy komfort psychiczny dla nas. Wiedząc co robić oraz że w każdej chwili możemy udać się po kolejną poradę, możemy zarządzać wieloma sprawami bez obawy o utratę kontroli nad nimi. Wraz z doradcą, możemy ustalić też wiele różnych sposobów rozwiązania danego problemu oraz poznać nowe możliwości, których nie braliśmy do tej pory pod uwagę. Doradca finansowy będzie wspierał nas też we wszystkich czynnościach oraz sprawdzał poprawność dokumentacji itp. a nawet w naszym imieniu kontaktował się z bankami itp.

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej pozytywna. Doradztwo finansowe dla osób prywatnych jest bardzo korzystne pod wieloma względami. Jeśli zastanawiamy się, czy warto skorzystać tej porady, warto uczynić taki krok. Korzystając z takiej porady, nie ryzykujemy oraz nie narażamy się na negatywne konsekwencje. Z samej porady możemy skorzystać niezależnie i niezobowiązująco. Nie musimy też korzystać z takiej porady, jeśli uznamy ją za niewłaściwą. Najczęściej jednak doradcy finansowi potrafią pomagać nam w wielu sytuacjach — nawet tych najcięższych. Skorzystanie z porady jest też proste, a może pomóc nam pozbyć się różnego rodzaju dylematów natury finansowej.