Jak szukać działki budowlanej?

Jak szukać działki budowlanej?

Obecne ceny mieszkań skłaniają wiele osób do podjęcia decyzji o budowie własnego domu. Koszt takiej inwestycji jest zawsze bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników. Jedno jest pewne, na kwotę może wpływać już sama cena działki, na której zdecydujemy się postawić wymarzony dom. Zakup działki budowlanej, jeśli przeprowadzony jest zgodnie z zasadami to zawsze rozsądna i perspektywiczna inwestycja. O czym pamiętać, szukając działki budowlanej?

Lokalizacja, która ma kluczowe znaczenie przy wyborze działki. Przede wszystkim, konieczne jest zwrócenie uwagi na dogodny dojazd. Być może ty posługujesz się na co dzień autem, ale jak poradzą sobie twoje nastoletnie dzieci? Jednocześnie pamiętaj, że w przypadku domu nie jest konieczne, aby znajdował się on w ścisłym centrum. Szukasz przecież ciszy i spokoju.
Dojazd do działki, czyli droga, która prowadzi do przyszłego domu. Najkorzystniej, aby działka była zlokalizowana przy drodze publicznej. Istnieje jednak możliwość wydzielenia pasa drogi z działki sąsiada i ustanowienie tzw. służebności drogowej. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i często rodzi wiele konfliktów.

Wielkość działki, która w ogromnym stopniu narzuci nam projekt domu. Sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli zdecydowaliśmy się już na projekt. Jeśli nie, musimy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam na zakup gotowego projektu. Wykonany na indywidualne zamówienie zawsze będzie nieco droższy. Działka powinna mieć przynajmniej 700 metrów kwadratowych i ponad 20 metrów szerokości. Oczywiście, optymalnie jest, aby miała kształt zbliżony do prostokąta. Daje to pełną swobodę wyboru projektu.

Sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które da nam wiedzę o przeznaczeniu działki. Musimy się upewnić, że działka, która planujemy kupić dedykowana jest zabudowie jednorodzinnej. Niestety większość polskich gmin nie posiada aktualnego planu zagospodarowania. Naszym obowiązkiem jest wystąpienie o wydanie warunków zabudowy. Zarówno wgląd w plan zagospodarowania, jak i wydanie warunków zabudowy uzyskamy bezpłatnie.

Analiza stanu zadrzewienia działki. Nie da się ukryć, że tereny zadrzewione wyglądają dużo bardziej malowniczo niż puste przestrzenie. Przed zakupem działki warto jednak sprawdzić, jakie rodzaje drzew znajdują się na naszym terenie. Wycinka, konieczna do przygotowania placu budowy może wiązać się ze skomplikowaną procedurą urzędniczą. Podobnie budynki, które się na niej znajdują mogą sprawić wiele kłopotów. Jeśli wpisano je do rejestru konserwatora zabytków ich wyburzenie może być niemożliwe.

Najważniejszym dokumentem, który określa własność działki jest księga wieczysta. Dopiero po sprawdzeniu tego dokumentu, możemy negocjować warunki zakupu działki. Ważne, by przebiegały one w sposób, który zapewni nam zrealizowanie korzystnej inwestycji.