Sprawdź, jak w życiu codziennym oszczędzać prostymi zmianami nawyków

Sprawdź, jak w życiu codziennym oszczędzać prostymi zmianami nawyków

Oszczędzanie codzienne wbrew pozorom to nie tylko małe gesty czy czynności wykonywane nieco inaczej. W rozliczeniu miesięcznym lub rocznym mogą dać bardzo duże korzyści i pozwalają zaoszczędzić duże sumy pieniędzy. Wiele osób nie wie, że wykonując pewne codzienne czynności, tylko nieco inaczej możemy pomagać twojemu budżetowi i zaoszczędzić spore sumy. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, jak możemy oszczędzać codziennie na podstawowych czynnościach, które wykonujemy każdego dnia i jakie rzeczy możemy zmienić, aby w naszym portfelu zostało odpowiednio dużo pieniędzy.

Dlaczego warto korzystać z oszczędzania codziennego?

Oszczędzanie codzienne, choć nie jest naszym pierwszym zmartwieniem w ciągu dnia, może dać nam wiele korzyści. Pierwszą z nich jest naturalnie zaoszczędzenie miesięcznie pewnych sum pieniędzy. Z pewnością warto wydać je na coś przyjemnego lub przeznaczyć na siebie aniżeli przepłacać tymi środkami za usługi, które możemy otrzymać taniej. Dbając o oszczędzanie codzienne, możemy również często uzyskać bardzo wysoką sumę rocznych oszczędności nawet kilkuset złotych lub kilku tysięcy złotych. Oszczędzanie takich sum pomoże nam sfinansować wakacje lub inne cele. Nie jest ono także uciążliwe, gdyż polega jedynie na zmianie nawyków, a nie rezygnowaniu z pewnych elementów naszego życia. Oszczędzać codziennie może każda osoba, kierując się poszczególnymi wskazówkami — nawet nie znając się na finansach.

Rachunki cykliczne, dostawcy mediów i abonamenty

Pierwszym sposobem na codzienne oszczędności jest przeanalizowanie naszych cykliczny wydatków. Z pewnością każda osoba posiada abonamenty telefoniczne, telewizyjne czy inne opłaty cykliczne takie jak np. raty czy media. Co pewien okres np. co roku warto zrewidować takie opłaty, wybierając najkorzystniejsze opcje. Obecnie łatwo możemy skorzystać z przenoszenia usług. Różnice mogą czasami sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Sprawdzenie naszych wydatków powinniśmy rozpocząć od mediów. Wiele osób nie zmienia dostawcy prądu czy gazu uważając to za trudne czy nie mając informacji na ten temat. W tym wypadku możemy skorzystać z dostępnych ofert na stronach www i taryf lub skontaktować się osobiście z dostawcami i poprosić o kalkulację kosztów. Na podobnej zasadzie możemy porównywać abonamenty telewizyjne i telekomunikacyjne, gdy decydujemy o ich przedłużeniu. U innych operatorów w danym momencie mogą być one niższe nawet dwukrotnie. Gdy posiadamy raty, warto zastanowić się też nad ich wcześniejszym opłaceniem, jeśli mamy taką możliwość. W większości przypadków będzie to powodowało zwrot kosztów. Nawet różnica kilku złotych pomnożona przez kilka zobowiązań miesięcznych i 12 miesięcy w roku da kilkaset złotych oszczędności.

Zakupy stacjonarne

Kolejnym sposobem na oszczędzanie codziennie jest zmienienie swoich nawyków zakupowych. Robiąc je w odpowiedni sposób, możemy robić to efektywnie i oszczędzać spore ilości pieniędzy. Z pewnością warto robić jedne i większe zakupy na cały tydzień np. w soboty. Zapobiegnie to sytuacji, w której wydajemy środki na wielokrotne dojazdy do sklepów po małe ilości produktów. W miesiącu oszczędność paliwa może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. W taki sposób oszczędzamy też czas, który możemy przeznaczyć na prace lub poświęcić go rodzinie. Robiąc zakupy w większych partiach, z pewnością należy robić je według zaplanowanej listy, na której oszacujemy nasze potrzebny. To z kolei zapobiegnie kupowaniu zbyt dużej ilości pożywienia i marnowaniu go przez wyrzucanie. Zakupy warto robić w supermarketach. W takich miejscach znajdziemy zarówno najtańsze na rynku marki własne lub marki znane. W supermarketu czekolada lub napój marki znanej kosztuje mniej niż w sklepach mniejszych, choć jest to ten sam produkt. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z programów lojalnościowych, kart rabatowych czy zniżek. Choć w większości przypadków będą to tylko sposoby sieci sklepów na przyciągnięcie klientów, czasami zdarzają się promocje, w której możemy otrzymać np. drugi produkt za grosz, co daje 50% zniżki. Zakup cukru czy innych wytrzymałych produktów jest w tej sytuacji wskazany.

Zakupy internetowe

Bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas życia codziennego jest robienie zakupów w internecie. Obecnie w sieci istnieje wiele sklepów internetowych — zarówno dużych, znanych marek, jak i mniejszych e-sklepów. W takich miejscach możemy często kupić rzeczy taniej niż w sieciach stacjonarnych lub ogólnie zapłacić mniej za daną rzecz niż w świecie realnym. To posunięcie warto wykorzystać, szczególnie gdy chcemy kupić jakiś konkretny przedmiot np. elektronikę, którą łatwo znajdziemy po modelu w internecie. Nawet wiele sklepów stacjonarnych umożliwia zakupienie danej rzeczy w sieci i zapłacenie ceny internetowej a odebranie jej w stacjonarnym punkcie. W tym wypadku warto też korzystać z porównywarek cenowych, gdzie wpisujemy nazwę przedmiotu i otrzymujemy zestawienie sklepów internetowych w których kupimy taką rzecz najtaniej.

Funkcjonowanie domu

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pewnych środków jest reorganizacja funkcjonowania domu. W naszym mieszkaniu istnieje wiele elementów, które możemy odpowiednio ustawić, aby płacić mniej za utrzymanie mieszkania. Możemy wyłączyć diody, które palą się w wielu urządzeniach na noc i przy dłuższych wyjazdach. Możemy też wymienić kran na model z napowietrzaczem, który pozwala zużywać mniej wody. Gdy mamy pewne środki możemy nawet zainwestować w ocieplenie budynku czy zainstalowanie sterowania ogrzewaniem, które np. będzie wyłączać się przy wyjściu z mieszkania, a włączało na godzinę przed naszym powrotem do domu.

Dojazdy do pracy i szkół

Sposobem na oszczędzanie pieniędzy podczas normalnego życia jest też zmiana podejścia do dojazdów i komunikacji. Jeśli dojeżdżamy do pracy samochodem i mamy miejsce w aucie, warto wyszukiwać towarzysza takich dziennych podróży. Podzielnie się po połowie czy ponoszenie 1/3 kosztów dojazdu do pracy miesięcznie pozwoli zaoszczędzić nam spore sumy pieniędzy. Również, gdy dojeżdżamy komunikacją miejską, warto kupować bilety na jak najdłuższy okres np. kwartalne czy półroczne. W takim wypadku, im dłuższy czas wykupienia jednego biletu, tym niższa cena za jeden przejazd. Wbrew pozorom różnice mogą być spore. Zdecydowanie warto na początku wydać większą sumę, aniżeli płacić miesięcznie za bilety wydając w ostatecznym rachunku więcej.