Unieważnienie umowy kredytowej we Frankach

Unieważnienie umowy kredytowej we Frankach! Jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Problemy frankowiczów, czyli osób, które wzięły kredyt we frankach na zakup nieruchomości, od dawna budzą wiele emocji. Obecnie jednym z najnowszych rozwiązań jest możliwość unieważnienia umowy kredytowej i w ten sposób wyjście z problematycznego kredytu, który niekiedy nawet podwaja swoją wielkość. W tym tekście prezentujemy dokładnie, czym jest owe unieważnienie umowy kredytowej we frankach oraz jakie konsekwencje ze sobą niesie.

Czym jest unieważnienie umowy kredytowej we frankach?

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich jest uznaniem ją za niebyłą i nigdy nieistniejącą. Unieważnienie uzyskuje się na drodze sądowej, co jest możliwe dzięki niedozwolonym klauzulom i wadliwym elementom umów podpisywanych przez banki z klientami, którzy zdecydowali się wziąć kredyt hipoteczny we frankach. Unieważnienie umowy kredytowej sprawia, że unieważnieniu ulegają też jej wszystkie konsekwencje. Ogólnie trend unieważnia umów kredytowych rozpoczął TSUE, który stanął po stronie frankowiczów. Z technicznego punktu widzenia po uzyskaniu unieważnienia umowy z bankiem, obie strony muszą zwrócić sobie wzajemnie dokładnie to, co otrzymały od siebie w trakcie trwania umowy. Bank zwraca klientowi wszystkie raty i kiedykolwiek wpłacone sumy na poczet kredytu, a klient bankowi kwotę kapitału, który otrzymał na zakup nieruchomości. Najczęściej rozliczenie polega na połączeniu zobowiązań obu stron oraz zwrocie różnicy przez klienta lub bank.

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich niesie ze sobą też wiele konsekwencji, które prezentujemy poniżej. Z tej opcji skorzystać może każda osoba, choć nie jest to decyzja automatyczna czy administracyjna, a wymaga przeprowadzenia procesu sądowego. Jest to również jeden z najnowszych sposobów na wyjście z problemów finansowych spowodowanych właśnie kredytem we frankach, który niepodzielanie powiększył się o wiele procent.

Konsekwencje unieważnienia umowy

Pierwszą konsekwencją unieważnienia umowy kredytowej jest konieczność przeprowadzenia procesu sądowego. Nie wszystkie sprawy frankowe są możliwe do wygrania, a zawiłość przepisów sprawia, że musimy korzystać z pomocy prawnej. Z pewnością chcąc unieważnić umowę, musimy zainwestować środki w reprezentowanie nas przez prawnika. Musimy też liczyć się z czasem, który jest potrzebny na załatwienie sprawy oraz stresem, nerwami i absorpcją przez ten sposób wychodzenia problemów frankowych. Będziemy musieli poświęcić mu sporo uwagi, co często nie jest łatwe — szczególnie w dzisiejszych czasach.

Drugim i najważniejszym efektem unieważnienia umowy kredytowej we frankach jest zwrot lub dopłata podczas rozliczania się z bankiem. W zależności od tego, czy wpłaciliśmy więcej, czy mniej środków do banku w porównaniu do kwoty bazowej którą otrzymaliśmy w dniu podpisania kredytu, będziemy musieli albo odebrać nadwyżkę, albo dopłacić niedopłatę. W pierwszej opcji z pewnością zyskamy pieniądze i będziemy mogli przeznaczyć je na dowolny cel. W drugiej zaś opcji to my będziemy musieli zwrócić niedopłatę do banku, aby rozliczyć rachunki finansowe umowy. Często będzie wiązało się to z potrzebą wpłaty kilkunastu — kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozważając zatem unieważnienie umowy kredytowej, choć jest to korzystny krok, należy również rozważyć, skąd zdobędziemy brakującą sumę do rozliczenia.

Kolejnym efektem unieważnia umowy frankowej, jest zdjęcie zabezpieczeń z hipoteki nieruchomości. Po unieważnieniu umowy bank nie będzie już współwłaścicielem domu czy mieszkania, a my będziemy mogli dowolnie zarządzać nieruchomością. Dzieje się tak ze względu na uznanie umowy za niebyłą więc i też zabezpieczeń kredytu. Możemy w takiej opcji sprzedać mieszkanie bez zgody banku czy zarządzać nim jako jedyni właściciele. Unieważnienie umowy kredytowej pozwala również ogólnie korzystnie zakończyć sprawę kredytu hipotecznego. Dla wielu osób uwolnienie się od banku i kontaktów z nim czy brak konieczności spłacania dużo wyższej sumy kredytu znacząco podniesie komfort życia — zarówno ten psychiczny, jak i materialny.

Kolejną konsekwencją unieważnienia umowy kredytowej może być pozew ze strony banku. Będzie dotyczył on tego, iż jako klienci banku korzystaliśmy z kapitału przez wiele lat, pozyskując mieszkanie, a nie zapłacimy za korzystanie z niego ani złotówki. Pozew taki, choć mało prawdopodobny, należy rozważyć jako ewentualną przeszkodę, przed którą trzeba będzie się bronić. Ogólnie specjaliści jednak nie przewidują problemów z takimi pozwami z uwagi na ich zasadność wobec wyroku sądu o unieważnieniu czy trudności oszacowania strat. Konsekwencją unieważnienia umowy kredytowej będzie też możliwość pokierowania inaczej swoim życiem. Bez ograniczeń dotyczących sprzedaży nieruchomości, stresu czy straty czasu na obsługę kredytu będziemy mogli skupić się na innych ważnych rzeczach. Pozbycie się problemu związanego z kredytem ułatwi nam zatem życie i umożliwi realizację wielu kolejnych celów.

Czy i kiedy warto?

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich z pewnością jest ciekawym rozwiązaniem i w wielu przypadkach będzie to dobre wyjście. Warto zdecydować się na nie szczególnie, jeśli jesteśmy w skrajnie niekorzystnej sytuacji finansowej i musimy zapłacić za ruchomość np. dwukrotność jej wartości. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej unieważnić umowę oraz rozliczyć się z bankiem otrzymując jeszcze zwrot o ile to możliwe. Z unieważnienia warto skorzystać, kiedy jest to nasza ostatnia szansa na rozwiązanie problemu lub gdy do spłaty pozostało nam jeszcze sporo rat. Warto jednak pomyśleć o organizacji środków na ew. wyrównanie rachunków z bankiem. Z unieważnienia umowy kredytowej nie warto korzystać, gdy do spłaty pozostało nam jedynie kilka — kilkanaście rat lub gdy ewentualny zysk takiego rozliczenia jest niewielki. Warto w takiej opcji nie wdawać się w procesy prawne z bankiem a skupić się na definitywnym zamknięciu danej sprawy. Możemy też chcąc spłacić kredyt do końca z przewalutowania czy innych opcji.

Porada: Przed podjęciem decyzji o unieważnieniu umowy kredytowej, zawsze należy skonsultować się z prawnikiem. Podpowie on nam poszczególne rozwiązania, wyrazi opinie na temat naszych planów czy przeanalizuje sytuację i pomoże dokonać najwłaściwszego wyboru.