Zakupy przez internet

Zakupy internetowe z Chin – na co zwrócić uwagę?

Zakupy w sieci staja się coraz bardziej popularne. Polacy nie boja się już ryzyka, dokładnie analizują każda ofertę, budują zaufanie wobec dostawców i szukają coraz to nowych, tańszych możliwości zakupów w sieci.

Opanowaliśmy już rynki europejskie, a ostatnio pokochaliśmy chińskie serwisy internetowe. Głowna przyczyna tego typu „ekspansji są ceny. Dużo niższe, niż w kraju. Jedynym minusem zdaje się być czas dostawy. Obecnie handel z Chinami stał Sue tak popularny, że do dyspozycji mamy kilka serwisów, sprawdzonych i bezpiecznych. Największym, porównywalnym do światowych platform zakupowych, jest Aliexpress, poza nim warto zwrócić uwagę na LigtIntheBox, czy Banggood.com

Niskie ceny chińskich produktów wynikają głównie z tego, że oferowane przedmioty produkowane są w Chinach i sprzedawane zwykle bezpośrednio przez producenta. Najczęściej firmy wystawiające towary nie mają swojej siedziby, prowadza jedynie sprzedaż online, co ogranicza koszty działalności.

Zakupy w serwisach chińskich są proste. Na przykładzie Aliexpress wygląda to tak, że po zarejestrowaniu się na stronie wybieramy interesujący nas towar i zamawiamy. Wygląd, układ strony jest czytelny i przejrzysty. Posiada przemyślane filtry produktów, by usprawnić wyszukiwanie. Niestety w serwisie można często trafić na podróbki. Jednak zachowując odrobinę zdrowego rozsądku można wystrzegać się takich ofert, zwykle odrzucając te najtańsze. Wada zamawiania produktów z Chin może być koszt wysyłki. Wielu jednak producentów umożliwia zakupy z darmową przesyłką, wówczas wliczając koszty w cenę. Taka forma i tak okazuje się być korzystną. Termin wysyłki to zwykle około 3 tygodni (przy realizacji przez pocztę).

Co z bezpieczeństwem transakcji?

Aliexpres jest dość restrykcyjny w stosunku do nieuczciwych sprzedawców. Zapłata za towar zostaje przekazana dopiero po uzyskaniu potwierdzenia od kupującego, że towar dotarł i jest zgodny z opisem. Czas na takie info to aż 2 miesiące, chociaż zazwyczaj klienci opiniują zdecydowanie szybciej. Taka procedura podwyższa zaufanie klientów/użytkowników serwisu i dyscyplinuje sprzedających. Płatności za towary dokonywane są w tym przypadku zwykle przy użyciu karty kredytowej – wybierzmy taki bank, gdzie przewalutowanie nie niesie za sobą dodatkowych opłat. Zwykle osoby, które raz zrobiły zakupy z Chin, wracają. To świetna metoda oszczędzania na towarach, które są zdecydowanie tańsze niż w kraju.