Czym różni się pożyczka od kredytu?

Czym różni się pożyczka od kredytu?

Wizyty w różnego rodzaju bankach są obecnie czymś zupełnie naturalnym. Wybieramy się tam, aby uzupełnić nasze konta albo też wypłacić z nich dostępne środki. Jednak coraz więcej osób udaje się do banków w jednym, bardzo konkretnym celu. Pragną one spełnić swoje najskrytsze marzenia, czasami sytuacja nie pozwala, aby zrobić to samodzielnie. Dlatego też zaciągnięcie pożyczki czy kredytu wydaje się naprawdę dobrym rozwiązaniem. Tych dwóch terminów używa się zwykle zamiennie i, oczywiście, nie ma w tym nic złego. Warto jednak zastanowić się, jaka jest między nimi różnica i poznać nieco więcej teorii.

Bardziej popularne jest branie tak zwanego kredytu. Jest to określona suma pieniędzy, jaką bank zgadza się nam wypłacić. Podpisując z nim umowę, zobowiązujemy się do comiesięcznego spłacania rat wraz z odsetkami. Są one ustalane przez analityków finansowych w taki sposób, aby dana instytucja zarobiła na naszych potrzebach. Także i kwota kredytu jest ustalana przez dwie strony. Bada się wówczas tak zwaną zdolność finansową i ogólną sytuacje życiową. Najważniejsze jest jednak to, że przed otrzymaniem pieniędzy musimy wykazać cel, na jaki przeznaczymy sumę. Może to być na przykład mieszkanie, działka budowlana albo samochód (sprawdź porównanie najlepszych kredytów mieszkaniowych na kredytypozyczki.com). Decyzji nie wolno nam zmienić nawet po dostaniu środków, bank ma bowiem prawo do kontrolowania naszych wszystkich poczynań.

Inną natomiast kwestią jest tak zwana pożyczka. Oczywiście, to również jest pewna kwota pieniędzy, jaką otrzymujemy od banku. Ale w przeciwieństwie do kredytu, analityków nie interesuje, na co wydamy pieniądze. Nawet, kiedy podejmiemy decyzję na początku, możemy ją dowolnie zmieniać. W praktyce oznacza to, że bank po prostu nie ma prawa kontrolować naszych wydatków, co czasami stanowi prawdziwą zaletę. Nie jest jednak tak wspaniale, jak mogłoby się wydawać. Ze względu na brak wglądu banku w nasze poczynania, zwiększa się również tak zwana prowizja oraz odsetki. Stanowi do swoiste zabezpieczenie instytucji, która nie wie, na co przeznacza się jej środki.

Jak zatem widać, istnieją zasadnicze różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. Nie są one oczywiście bardzo znaczące, ale każdy, kto w najbliższym czasie zamierza skorzystać z pomocy banku, powianiem je znać i zdawać sobie z nich sprawę.