Mieszkania na wynajem

Gdy lokator nie płaci…

Wynajem mieszkania może być dobrym źródłem dodatkowego dochodu oraz sposobem na to, by lokal nie stał pusty i ciągnął jedynie koszty. Bywa to bardziej opłacalne niż sprzedaż, gdyż mamy zapewnione dodatkowe wpływy gotówkowe co miesiąc, nie jednorazowo. Trzeba się jednak przygotować na to, że rola właściciela wynajmowanego mieszkania to nie sielanka.

Lokatorzy bywają różni, ale należy zapamiętać, że idealni nie istnieją. Stąd trzeba zrobić wszystko by jak najlepiej się zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami. Z pewnością najgorszą sytuacją jest niewypłacalność lokatora. Jak się zabezpieczyć przed czymś takim? Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby nie zadłużyć mieszkania i płacić za nie czynsz, czyli opłaty eksploatacyjne (sprawdź mieszkania na wynajem na mieszkania.czest.pl). Stąd najlepiej, jeżeli płaci go właściciel. Co prawda wiąże się to z większą ilością obowiązków, ale może się opłacić. Będziemy mieli bowiem pewność, że niewypłacalna osoba, która wynajmowała nasze mieszkanie nie zostawiła nas z długami. Zostawiając bowiem tego typu płatności w gestii lokatora, nawet każąc wysyłać sobie potwierdzenie zapłaty, możemy zostać oszukani. Zdarzają się również ludzie, którzy płacą np. co drugi miesiąc. Dlatego najlepiej zajmować się tym osobiście.

Trudniejsze będzie pozbycie się lokatora, który nie płaci. Czasem wystarczy jedynie wypowiedzenie umowy, jednak w sytuacjach ekstremalnych może się zdarzyć, że wynajmujący nie będzie się chciał wyprowadzić. W takiej sytuacji na eksmisję można czekać bardzo długo. Ekstremalnym rozwiązaniem może być po prostu zmienienie zamków w drzwiach. Dlatego ważne jest, aby właściciel miał dodatkowy klucz do mieszkania, w razie nagłych przypadków.