Limit w koncie bankowym

Czy limit w koncie to dobre rozwiązanie? Sprawdź, jak działa i jakie ma plusy!

Limit w koncie jest proponowany klientom banku bardzo często i chętnie przez doradców bankowych. Jest to produkt finansowy, który spełnia wiele potrzeb, nie jest wymagający oraz posiada atrakcyjną — komfortową formę. Tak właśnie jest też prezentowany i zachwalany przez pracowników banku, ale czy rzeczywiście tak jest? Poniżej przedstawiamy limit w koncie, jego działanie, plusy i korzyści oraz podpowiadamy czy warto z niego skorzystać, jeśli będziemy mieli taką okazję.

Czym jest limit w koncie bankowym?

Limit w koncie to limit uruchamiany przez bank na naszym rachunku, który umożliwia zadłużanie się. Ma on elastyczną postać i pozwala wypłacać pieniądze do pewnego poziomu poniżej zera. Jeśli limit wynosi 2000 zł, po wydaniu wszystkich pieniędzy z naszego konta przy saldzie 0 zł będziemy mogli wydać jeszcze sumę do -2000 złotych. Limit w koncie przdstawiany jest w formie kredytowej klientom danego banku. Aby go otrzymać, musimy posiadać pozytywną historię kredytową oraz złożyć odpowiedni wniosek o taki limit. Ten produkt bankowy jest jednym najczęściej proponowanych osobom posiadającym konto osobiste i jest też chętnie wykorzystywany przez klientów. Samo zawnioskowanie o taki limit może odbyć się osobiście w oddziale banku lub w bankowości internetowej. Czasami klienci danego banku otrzymują oferty otwarcia limitu o danej sumie i muszą jedynie wyrazić zgodę na zbadanie zdolności kredytowej. Limit w koncie może również zostać przyznany i niewykorzystywany. Tylko my samodzielnie decydujemy czy po wydaniu wszystkich środków z konta zdecydujemy się z niego wypłacić pieniądze na minus.

Bardzo ważną informacją jest również to, że limit w koncie działa automatycznie. Nie możemy więc wypłacić z niego środków, jeśli na naszym podstawowym koncie znajdują się jeszcze nasze pieniądze. Dopiero po wypłacie wszystkich środków z dodatniego salda możemy skorzystać z limitu. Następnie wszystkie wpłaty najpierw uzupełniają limit, a następnie będą księgowane powyżej 0 zł na plus. Istotną kwestią limitu w koncie są też opłaty. Sam limit może być zarówno całkowicie darmowy, jak i odpłatny — w zależności od oferty banku, promocji itp. Za założenie limitu będziemy musieli zapłacić często ok. kilkudziesięciu złotych lub dokonać opłaty rocznej w podobnej wysokości. Założenie limitu w odpowiedniej promocji jest z kolei darmowe. Gdy posiadamy już limit w koncie, jest on oprocentowany ok. 10% w skali roku od wykorzystanej sumy. Niektóre banki mogą oferować również tydzień lub dwa tygodnie okresu bezodsetkowego, w którego trakcie zwrócimy pieniądze i nie zapłacimy nic za wypożyczenie danej sumy.

Jak działa limit od praktycznej strony?

Limit w koncie działa od praktycznej strony niezwykle wygodnie i komfortowo. Pierwszym krokiem jest zawnioskowanie o niego i uzyskanie limitu. Można zrobić to na kilka sposobów. Niezależnie od tego, czy zrobimy to samodzielnie “przy okienku” czy w bankowości mobilnej, będziemy musieli wypełnić krótki wniosek. Znajdują się w nim pytania o nasze zarobki, sytuację zawodową, wydatki, zobowiązania czy ogólną sytuację życiową. We wniosku podajemy również informacje osobowe i składamy go. Przeważnie w ciągu kilku godzin, otrzymamy decyzje, a limit zostanie uruchomiony.

Jeśli posiadamy już w koncie uruchomiony limit, możemy rozpocząć korzystanie z niego. Limit taki nie potrzebuje specjalnej obsługi czy wykonywania specjalnych czynności. Jeśli wydamy pieniądze z naszego konta i pozostanie nam na nim 0 zł, będziemy mogli skorzystać z limitu. Środki będziemy mogli wypłacić tradycyjnie np. w okienku lub poprzez kartę debetową. Możemy również dokonywać płatności z konta w taki sam sposób, jak znajdowałyby się na nim nasze oszczędności. Od wykorzystania danej sumy rozpocznie się naliczanie odsetek. Będą one dodawane do salda na bieżąco i będą powiększały nieznacznie nasze zadłużenie. Z limitu możemy korzystać kilkukrotnie lub jednorazowo do maksymalnej sumy limitu. Nie musimy jednak wykorzystywać go w całości a np. w odpowiedniej części.

Spłata limitu odbywa się automatycznie. Jeśli na nasze konto bankowe wpłynie przelew np. pensja od pracodawcy, limit zostanie spłacony, a na koncie zaksięguje się nadwyżka i będzie już sumą dodatnią. Wpłaty możemy dokonywać samodzielnie. Po spłaceniu limitu — całego lub części, ponownie możemy z niego skorzystać i używać go dowolnie zgodnie z naszą wolą.

Plusy limitu

Jeśli chcemy skorzystać zł limitu w koncie, będziemy mogli liczyć na wiele jego plusów. Z pewnością jest to atrakcyjna forma kredytu z bardzo niskim oprocentowaniem. Porównywalne oprocentowanie ma jedynie karta kredytowa, która jednak nie jest tak komfortową formą pożyczania pieniędzy z uwagi na jej fizyczną formę. Oprocentowanie ok. 10% może służyć nam jak alternatywa dla pożyczek i chwilówek czy nawet kredytów bankowych, a jeśli prowadzimy biznes, może być cennym wsparciem przy nieprzewidzianych wydatkach. Kolejnym plusem jest sam komfort użytkowania limitu. Nie musimy pamiętać o terminach spłat, specjalnych czynnościach czy używać fizycznych kart. Korzyścią, która dla wielu osób będzie decydująca, jest łatwość uzyskania takiego limitu w koncie. Choć teoretycznie również musimy posiadać zdolność kredytową, będąc klientami banku, możemy otrzymywać preferencyjne oferty. Bank ma dostęp do informacji o naszych wpływach i już tylko na tej podstawie może zaoferować nam limit w koncie. Przy porównywalnej sytuacji nieco trudniej będzie uzyskać nam np. kredyt gotówkowy w innym banku. Na rynku istnieje też wiele banków, które oferują limity w różnych wersjach, dzięki czemu będziemy mogli wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania.

Minusy i wady

Limit w koncie może mieć również pewnego rodzaju wady. Choć sam w sobie produkt bankowy jest korzystny, w pewnych sytuacjach może być również nieco problematyczny. Z pewnością, jeśli mamy skłonności do wydawania większych sum aniżeli posiadamy, limitu w koncie nie warto zakładać “na zapas”, a jedynie w konkretnym celu np. aby sfinansować wycieczkę itp. Limit w koncie obniża również naszą zdolność kredytową. Jeśli zatem staramy się o inny kredy np. samochodowy, możemy go nie otrzymać lub nie w tak wysokiej kwocie. W takim wypadku limit w koncie należy spłacić oraz zamknąć, aby pozbyć się dodatkowego zobowiązania.