ING Bank Śląski wprowadza kredyty hipoteczne oparte o WIRON

ING Bank Śląski wprowadza kredyty hipoteczne oparte o WIRON

Czy koniec ery WIBOR-u jest już bliski? Po wielu miesiącach przygotowań i zmian, ING Bank Śląski zdecydował się zainicjować transformację na rynku kredytowym. Już od 26 czerwca 2023 r. instytucja finansowa zacznie oferować kredyty hipoteczne oparte na nowym wskaźniku – WIRON 1M Stopa Składana. To pierwszy tego typu ruch w polskim sektorze bankowym, który zapowiada nową erę w konstrukcji kredytów hipotecznych.

Co to jest WIRON?

WIRON to skrót od „Warsaw Interest Rate Overnight” – jest to wskaźnik referencyjny, który ma zastąpić obecnie stosowany WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Zmiana ta jest zgodna z wytycznymi Grupy Roboczej ds. reformy indeksów referencyjnych, której celem jest całkowite wycofanie produktów i instrumentów powiązanych z WIBOR-em do 2024 roku, a pełne przejście na WIRON planowane jest na 2025 rok.

Zmienne oprocentowanie i rata kredytu

Jednym z najważniejszych elementów nowej oferty ING Banku Śląskiego jest zmienna struktura oprocentowania kredytu. Oprocentowanie będzie składało się z wskaźnika WIRON 1M Stopa Składana oraz marży banku. Co więcej, harmonogram spłat będzie zmieniał się co miesiąc, co będzie skutkowało różnymi wysokościami miesięcznych rat.

Jak wynika z informacji dostępnych na koniec maja 2023 r., wskaźnik WIRON 1M Stopa Składana wynosił 5,83749%, podczas gdy WIBOR 1M utrzymywał się na poziomie 6,82%. Mimo to, warto zwrócić uwagę, że ostateczne oprocentowanie kredytu będzie zależało również od marży ustalonej przez bank.

Przyszłość kredytów hipotecznych

Decyzja ING Banku Śląskiego o wprowadzeniu kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIRON to pionierski krok w polskim sektorze bankowym. Jak wyraził nadzieję Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, po tym ogłoszeniu kolejne banki również wprowadzą do swojej oferty hipoteki oparte o WIRON.

Podsumowanie

ING Bank Śląski staje na czele zmiany w polskim sektorze bankowym, wprowadzając kredyty hipoteczne oparte na nowym wskaźniku – WIRON. Mimo że oprocentowanie kredytów będzie teraz zależeć od WIRON 1M Stopa Składana oraz marży banku, a harmonogram spłat będzie zmieniał się co miesiąc, oczekuje się, że ten ruch będzie miało pozytywny wpływ na rynek kredytowy. Zgodnie z planem Grupy Roboczej ds. reformy indeksów referencyjnych, cały sektor powinien przejść na WIRON do 2025 roku. Wszystko wskazuje na to, że inne instytucje finansowe wkrótce podążą za przykładem ING Banku Śląskiego.