Leasing samochodowy

Ile kosztuje leasing?

W ciągu ostatnich kilku lat finansowanie zakupów firmowych leasingiem staje się coraz bardziej popularne. Nadal najczęściej leasing obejmuje samochody, choć także maszyny i inne urządzenia produkcyjne, a nawet sprzęt komputerowy. Wynika to nie tylko z prostych procedur, ale i korzyści podatkowych i atrakcyjności ofert na rynku. Jakie są tak naprawdę koszty leasingu?
Wyróżnia się kilka grup takich kosztów:

– koszty finansowe spłaty wynikające z harmonogramu spłat (w tym odsetki)
– koszty dodatkowe wynikające z realizacji zapisów umowy leasingowej (np. ubezpieczenie)
– inne koszty, najczęściej opłaty, prowizje, koszty administracyjne, czy związane z karami umownymi.

Koszty leasingu mogą się różnić, w zależności od ustalonej kwoty wykupu. Im wyższa kwota, tym mniejsze raty miesięczne i większe odsetki od kwoty wykupu. W większości firm leasingowych wysokość odsetek uzależniona jest od przedmiotu umowy, tego czy jest nowy, czy używany i aktualnej polityki marżowej firmy, ale i od samego klienta (sprawdź firmy leasingowe na leasingmarket.pl).

Koszty dodatkowe tez bywają różne. Zaliczyć do nich można ubezpieczenie OC i AC z NNW, koszty związane z rejestracja pojazdu, wycena używanego pojazdu czy prowizję o umowy. Niektóre firmy wymagają również ubezpieczenia GAP/LIFE. W ramach innych opłat firmy mogą naliczać, często spore kwoty, od przedterminowej spłaty ustalonych rat, zakończenia umowy, zmian w harmonogramie, cesji, wznowieni umowy po jej rozwiązaniu, za monity itp. Warto zapoznać się z tabelami opłat wybranej firmy leasingowej przed finalizacja umowy.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wszelkie koszty związane z taka forma finansowania, leasing okazuje się opłacalny. Przy samochodzie, nowym, o wartości netto 100 tys zł w Europejskim Funduszu Leasingowym zapłacimy opłatę wstępną rzędu 15 tys zł, kwotę wykupu ustalając na poziomie 1 tys zł, rata miesięczna w cyklu 35 rat wyniesie 2560 z. Łącznie w tym czasie zapłacimy za auto 105600 zł, ale wykorzystując tarczę podatkową i odpisując ok. 20 tys zł od podatku koszt jaki poniesiemy to zaledwie 85 tys. zł.

Rynek leasingowy stale się rozwija. Warto porównać oferty kilku firm i wybrać tą najbardziej korzystną. Ceniące się firmy nie pobierają opłat w zawyżonej wysokości, więc koszty maleją.