Karty kredytowe porównanie

Karta płatnicza za granicą

Każdy z nas od czasu do czasu wyjeżdża na wakacje lub w podróż służbową za granicę, w tym wypadku niezbędnym elementem jest karta płatnicza. Najczęściej korzystamy z karty debetowej albo kredytowej. Pamiętajmy, aby zadbać o to przed wyjazdem, jeżeli chcemy dokonywać transakcji bezgotówkowych. Niestety nie w każdym państwie będziemy mogli swobodnie korzystać ze zgromadzonej na koncie gotówki, czy wypłacać ją z bankomatu.

Karta płatnicza

Karta płatnicza jest uniwersalnym narzędziem do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, chociaż za jej pomocą można również wypłacać gotówkę z bankomatów. Jest to rozwiązanie uniwersalne, gdyż można jej używać zarówno będąc w Polsce, jak i za granicą, przy czym nie wszystkie karty w danym państwie są akceptowane, także wcześniej warto upewnić się, czy na pewno będzie mogli z niej korzystać podczas wyjazdu. Aby móc korzystać z karty płatniczej poza granicami państwa, nie musimy zgłaszać tego do banku.

Koszty transakcji bezgotówkowej

Decydują się na korzystanie z karty płatniczej za granicą musimy liczyć się z tym, że każda transakcja zostanie przewalutowana, co niekiedy wiąże się z podwójną prowizją. Jeżeli dokonujemy płatności w innej walucie, niż dolar czy euro, pieniądze i tak zostaną przewalutowane na dolar lub euro. Pamiętajmy, że przeliczając w sklepie zagranicznym cenę zakupów na złotówki i tak poniesiemy większe koszty. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie konto walutowe, bo zapłacimy za takie transakcje mniej.

Bankomaty za granicą

Kolejna rzecz to wypłaty pieniędzy z bankomatów, co również wiążę się z dodatkowymi kosztami. W tym wypadku oprócz przewalutowania pobierana jest opłata za pobranie gotówki. Koszty wypłaty pieniędzy z bankomatu nie powinny być wysokie, zwykle jest to koszt rzędu 1,5-3%. Obecnie coraz więcej banków oferuje darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Jest to dobre rozwiązanie, tym bardziej, że coraz więcej osób podróżuje po świecie, czy to w celach biznesowych, czy turystycznych.